Jak wpleść słuchanie do codziennej rutyny?

Słuchanie to jeden z pięciu obszarów, które powinno się trenować ucząc się języka obcego. Pozostałe z nich to mówienie, czytanie, pisanie i gramatyka. W artykule chciałabym przedstawić Ci moje sposoby na to, w jaki sposób wpleść trening tej umiejętności do swojej codziennej rutyny.

Niezauważalne, lecz skuteczne

Ćwiczenie słuchania wyróżnia się z piątki podstawowych umiejętności językowych tym, że możesz je trenować nie musząc urywać ze swojego dnia dodatkowego, cennego czasu, którego jednak wielu z nas wciąż brakuje. Słuchanie możesz w bardzo łatwy sposób włączyć do swoich codziennych zajęć. Jeśli odpowiednio dobierzesz czynność, podczas której będziesz trenować tę umiejętność, to żadna z tych aktywności wykonywana jednocześnie nie straci na jakości. Zdaję sobie sprawę, że najnowsze badania pokazują, że promowany kiedyś multitasking nie jest jednak taki skuteczny, jak mogłoby się to wydawać i dlatego nie próbuję wciskać słuchania w absolutnie każde zajęcie, byle tylko zrobić jak najwięcej. Nie o to chodzi. W ciągu dnia każdy z nas ma jednak sporo takich momentów, które może poświęcić na włączenie podcastu czy audiobooka w języku obcym. Kilka takich, pozornie krótkich, odcinków może sprawić, że w ciągu dnia przesłuchamy na przykład cały godzinny podcast! Robiąc to regularnie mamy przynajmniej 30 godzin słuchania w miesiącu, co w skali roku daje 365 godzin samego słuchania. Brzmi nieźle, prawda? To tak jakbyś przez 15 godzin bez przerwy siedział i słuchał, jak ktoś gada do ciebie w języku obcym.

Wiele osób uważa, że aby dobrze nauczyć się języka obcego trzeba koniecznie mieszkać w kraju, w którym się nim mówi. Poleca się tak zwane zanurzenie w języku czyli inaczej imersję językową. Niestety, to przekonanie sprawia, że zdarza nam się zniechęcać do nauki, jeśli pomyślimy, że nie mamy perspektyw na przeprowadzkę do innego kraju – a powiedzmy sobie szczerze, jednak mały odsetek osób może sobie na coś takiego pozwolić. Obecna technologia, mnogość podcastów, bardzo łatwy dostęp do treści z całego świata sprawia, że wcale nie potrzebujemy takiej przeprowadzki, aby skutecznie zagłębić się w języku obcym i poczuć się w nim naprawdę swobodnie. Wystarczy nam do tego smartfon lub komputer. A jeśli nie mieszkamy sami, to przydadzą się też słuchawki.

Photo by freestocks on Unsplash

Kiedy słuchać?

Oto kilka moich propozycji czynności, do których możesz włączyć słuchanie w języku obcym – wszystkie przetestowałam na sobie. 🙂

  •   podczas spaceru  

W obecnych czasach zdecydowana większość pracy, którą wykonujemy wymaga kilkugodzinnego siedzenia za biurkiem podczas dnia. Nie sposób zaprzeczyć, że nasze ciało nie przepada za siedzeniem i w dłuższej perspektywie nie będzie to dla niego dobre. Codzienny spacer to jeden z ważniejszych nawyków, nad którymi obecnie pracuję i świetnym pomysłem wydaje się połączenie go z drugim bardzo pożytecznym przyzwyczajeniem, czyli właśnie codziennym słuchaniem w języku obcym. Teraz wychodząc na spacer zawsze włączam sobie jakiś podcast – czy to po słowacku, czesku czy hiszpańsku. W ten sposób odhaczam dwa nawyki za jednym razem.

  •   podczas kąpieli  

Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym bardzo lubię od czasu do czasu poleżeć dłużej w wannie. Jednak czasami wydaje mi się to po prostu trochę nudne, tak leżeć i nic nie robić. 😉 Sporo mówi się teraz o tzw. slow-life, jednak muszę przyznać, że mi osobiście nadal często sprawia trudność takie nicnierobienie. Możesz obawiać się, że słuchanie w języku obcym podczas kąpieli, która ma cię zrelaksować, może być trochę zaprzeczeniem tej czynności, jednak możesz włączyć jakiś luźny podcast i nawet nie wsłuchiwać się w niego tak bardzo. Nawet nie skupiając się w pełni na słuchaniu, twój mózg i tak zapamięta, lub chociaż utrwali, pewne frazy, dźwięki, słowa.

  •   podczas gotowania  

To kolejna, często zautomatyzowana, czynność, którą wykonujemy codziennie – lub prawie codziennie, jeśli gotujemy na kilka dni. Gotowanie zdecydowanie nie jest moim ulubionym zajęciem, ale odkąd wprowadziłam u siebie zwyczaj włączania sobie jakieś podcastu czy mniej angażującego filmu na YT podczas gotowania, to jakoś łatwiej zabrać mi się do przyrządzenia czegoś do jedzenia. To taki mój pretekst, żeby w ciągu dnia trochę oderwać się od pracy, zrobić coś przyjemnego (słuchanie ciekawych treści) przy jednoczesnym robieniu czegoś co i tak zrobić muszę – bo inaczej umarłabym z głodu albo wydała zdecydowanie zbyt dużo na jedzenie na mieście.

  •   podczas sprzątania  

W sumie ten punkt jest bardzo podobny do poprzedniego. Jeżeli nie lubisz sprzątać, to świadomość, że podczas odkurzania czy mycia łazienki możesz włączyć sobie coś ciekawego na słuchawkach, może magicznie sprawić, że przestanie to być twoją znienawidzoną czynnością. Ja sprzątać akurat lubię i moim zdaniem, to jedna z najlepszych czynności, którą można swobodnie wykorzystać do jednoczesnego słuchania. Wynika to z tego, że sprzątanie to aktywność fizyczna, która zwykle nie wymaga od nas zbytniego skupienia.

  •   podczas dojeżdżania do pracy/szkoły  

Jeśli dojeżdżasz do pracy lub szkoły, to również ten punkt jest dla ciebie. Nie raz traktujemy czas spędzony w autobusie, tramwaju czy samochodzie jako czas stracony. Takie przekonanie sprawia, że staramy się znaleźć pracę jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania. Jeśli jednak spojrzymy na to z innej perspektywy, odległość od miejsca pracy przestaje być aż tak istotna. Dojeżdżając do biura przez 5 dni w tygodniu będziemy w stanie wprowadzić naprawdę cenny nawyk codziennego słuchania w języku obcym, co może bardzo pozytywnie wpłynąć na nasze umiejętności językowe – nie tylko jeśli chodzi o rozumienie, lecz także mówienie.

***

Tak to wygląda u mnie. Dzięki wpleceniu do codziennej rutyny słuchania w języku obcym czuję się dużo pewniej, gdy muszę mówić w tym języku po dłuższej przerwie. Łatwiej przychodzi mi wówczas przypominanie sobie słów i wyrażeń. To też dobry sposób na zapoznanie się z językiem potocznym – i jednocześnie jest to ciekawa odmiana od tego, co zwykle znajdujemy w podręcznikach.

A jakie są Twoje sposoby na trening słuchania w języku obcym? Zapraszam do podzielenia się w komentarzu.

A.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments