Jak tanio nauczyć się języka? 5 sprawdzonych sposobów

Przez większą część mojego życia byłam przekonana, że język obcy można tak naprawdę opanować jedynie wydając na to dość sporo pieniędzy. No bo przecież TRZEBA pójść na kurs i za niego zapłacić, i to nie mało. Jeśli nie kurs, to przynajmniej indywidualne lekcje, korepetycje, które są jeszcze droższe. Trzeba kupić odpowiednie podręczniki i zeszyty ćwiczeń, które też do najtańszych nie należą, a do tego raczej nie mogą być z drugiej ręki, bo zazwyczaj sporo się w nich notuje, wypełnia, zaznacza. Przyda się jeszcze jakiś dobry, potężny słownik i oddzielne repetytorium gramatyczne – kolejne wydatki. W efekcie robiła się z tego dość pokaźna kwota, która skutecznie zniechęcała mnie do podjęcia się nauki nowego języka.

Wydaje mi się, że całe moje spojrzenie na naukę języków znacząco odmieniły cztery dni spędzone na Polyglot Gathering w Bratysławie Poznałam tam osoby, które po prostu siadają i uczą się języka – bez zapisywania się na kursy, bez wydawania kupy kasy na podręczniki i tym podobne. Słysząc i widząc, w jaki sposób są w stanie komunikować się w językach, które w ten sposób opanowali, chyba po raz pierwszy w życiu uwierzyłam, że tak się da. Że zamiast szukać i skupiać się na czymś, co z zewnątrz zmotywuje nas do nauki języka – jak na przykład opłacenie kursu i przychodzenie na lekcje określonego dnia o określonej godzinie przez określony czas – trzeba po prostu poszukać takiej motywacji wewnątrz, w sobie. Jeśli jej nie ma, to prawdopodobnie trudno będzie wytrwać w procesie nauki i widocznie wcale tak naprawdę nie chcemy się go uczyć. Jeśli jednak mamy wewnętrzną motywację, będziemy potrzebować jeszcze (szczerze mówiąc dość sporo) samodyscypliny i możemy startować!

Za darmo ≠ nieskutecznie

Nie mam pojęcia, skąd wzięło się u mnie przekonanie, że jeśli nie zainwestuję w naukę języka pieniędzy, to nie przyniesienie ona żadnych widocznych efektów. Przekonałam się jednak na własnej skórze, że to tak nie działa. A nawet, że czasami działa to dokładnie odwrotnie! Uczęszczanie na kurs niemieckiego bez uczenia się pomiędzy lekcjami i faktycznego rozmawiania w tym języku poza murami szkoły językowej sprawiło, że coś tam do dzisiaj rozumiem, jednak złożenie poprawnego zdania po niemiecku to dla mnie istna droga przez mękę. W hiszpańskim natomiast, którego uczę się samodzielnie już od roku, jestem w stanie bez większych problemów porozmawiać na tematy dotyczące codziennego życia, a na materiały do jego nauki wydałam łącznie… jakieś 60 zł.

Przedstawiam Ci zatem 5 sposobów na to, w jaki sposób możesz efektywnie uczyć się języka obcego zupełnie za darmo lub przy bardzo niskim nakładzie finansowym. Wszystkie sprawdziłam na sobie i mogę z ręką na sercu potwierdzić, że działają. Być może niektóre wydadzą Ci się oczywiste, jednak będę bardzo szczęśliwa, jeśli choćby jedna z moich podpowiedzi okaże się dla Ciebie w jakiś sposób pomocna. 😊

Dla lepszej przejrzystości proponowane przeze mnie metody podzieliłam na trzy kategorie ze względu na umiejętność, którą dany sposób pozwoli nam w głównej mierze trenować: gramatyka i słownictwo, mówienie, słuchanie i czytanie.

Gramatyka i słownictwo

 1. Nie kupuj nowych podręczników – zamiast tego poszukaj takich z drugiej ręki. Jestem osobą, która uwielbia wypełniać ćwiczenia czy to gramatyczne, czy na słownictwo, więc jeśli nie wyobrażasz sobie nauki języka bez posiadania książki – nie ebooka, nie programu komputerowego – tylko fizycznej książki wydrukowanej na papierze, to doskonale cię rozumiem. Fajnie jest mieć nowiutką książkę, jednak akurat podręczniki do nauki języka są zwykle stosunkowo drogie. Prawdopodobnie zdarzyło ci się kiedyś kupić taki podręcznik czy ćwiczenia do gramatyki bądź słownictwa, wypełnić kilka stron, a później, kiedy zwyciężył tzw. „słomiany zapał”, książka powędrowała na półkę i już nigdy więcej do niej nie zajrzałeś. Na nasze szczęście zdarza się to wielu osobom, w związku z czym na tzw. wtórny rynek trafia wiele książek w idealnym stanie, niewypełnionych, które można kupić dużo taniej niż nowy egzemplarz. Przykładowe miejsca, w których możesz upolować takie materiały to:
 1. Otrzymaj książkę do nauki języka w prezencie – ten punkt może niektórym wydać się dziwny, ale już śpieszę z wyjaśnieniem, dlaczego akurat u mnie się sprawdza, być może to również twój przypadek. W mojej rodzinie zwykle strasznie głowimy się nad tym, co sprezentować sobie wzajemnie na święta czy na urodziny. Ja zawsze długo się nad tym zastanawiam i wiem, że podobne odczucia mają również pozostali członkowie rodziny. Dlatego od kilku lat, gdy zbliża się tego typu okazja, wprost pytamy się Co chciałbyś/chciałabyś dostać?, Z czego byś się ucieszył/ucieszyła? itp. Spotkałam się z opinią, że taki prezent jest bez sensu, bo nie ma tego efektu zaskoczenia, podekscytowania tym, co jest w środku – ale jest na to rada! Ja zawsze staram się podsunąć bliskim kilka propozycji prezentów, z których bym się naprawdę ucieszyła. Ostatecznie nigdy nie wiem, co tak naprawdę dostanę i czy w ogóle będzie to coś z mojej „listy”. I tutaj dochodzimy do sedna sprawy. Jeśli taka metoda obdarowywania się odpowiada ci, to po prostu zasugeruj swoim bliskim, że ucieszyłyby Cię materiały do nauki języka. Możesz dokładnie sprecyzować, jaki podręcznik, książkę, chciałbyś dostać, aby uniknąć sytuacji, że jesteś np. w norweskim na poziomie B2, a dostajesz w prezencie książkę Norweski od podstaw. Takie działanie rozwiązuje tak naprawdę dwa problemy: problem wydawania własnych pieniędzy na materiały językowe oraz problem znalezienia się w niezręcznej sytuacji, kiedy to otrzymujesz nietrafiony prezent i nie wiesz, jak się zachować.

Mówienie

 1. Znajdź partnera do tandemu – czyli do rozmów w językach obcych, które zazwyczaj odbywają się jeden na jeden. Jeśli uda ci się znaleźć osobę, która bierze naukę języków tak samo poważnie jak ty – a jestem pewna, że prędzej czy później bez problemu znajdziesz odpowiedniego człowieka – to w ten sposób zapewnisz sobie zupełnie darmowe konwersacje w języku obcym. Być może będą to regularne spotkania określonego dnia w tygodniu o określonej godzinie, być może będziesz rozmawiać z native speakerem języka, którego się uczysz, co już jest całkowicie ekstra! Wszystko zależy od ciebie. W dzisiejszym świecie Internetu i Facebooka, gdzie nawet niemowlaki i koty mają swoje konta, naprawdę nietrudno znaleźć taką osobę. Zachęcam do spotykania się na żywo, ale jeśli nie masz takiej możliwości, bo na przykład mieszkasz daleko od miasta, to możesz prowadzić rozmowy tandemowe on-line. Niektórzy wolą zaoszczędzić czas i trenować mówienie w języku obcym z zacisza własnego domu, więc nie powinno być problemu ze znalezieniem odpowiedniego partnera. Oczywiście, żeby drugiej osobie to się też „opłacało”, musisz dać coś od siebie. Zazwyczaj jest to wymiana język za język, czyli jeśli spotkanie trwa 2 godziny, to umawiacie się, że godzinę rozmawiacie w języku, którego uczysz się ty, a drugą godzinę w języku, którego uczy się twój partner. Ale może to być też wymiana za jakąś inną umiejętność, w której jesteś dobry, taka jak np. gra na instrumencie, nauka programowania, fotografii, robienia stron na WordPressie czy jazdy na rolkach. Cokolwiek! Obudź swoją kreatywną część, zastanów się, co mógłbyś zaoferować, czym podzielić się z innymi i możesz rozpocząć poszukiwania. Oto kilka przykładowych miejsc, gdzie znajdziesz partnerów do tandemu językowego:
 1. Uczestnicz w grupowych spotkaniach językowychten punkt trochę nawiązuje do poprzedniego, jednak chodzi w nim o spotkania grupowe. Jako ich zaletę, w porównaniu ze spotkaniami jeden na jeden można wymienić to, że w grupie masz okazję spotkać się i porozmawiać z różnymi osobami, nie tylko z jedną, a w ten sposób również posłuchać innego akcentu, każda osoba używa też trochę innych słów i tak dalej. W większych miastach na pewno znajdziesz takie spotkania, ponieważ mam wrażenie, że stają się one coraz bardziej popularne. Są również świetnym miejscem na poznanie nowych osób. Sama mieszkam w Warszawie od niedawna i nie mam tutaj jeszcze znajomych – moim pierwszym pomysłem, gdzie mogłabym poznać nowe osoby, były właśnie takie grupowe spotkania językowe. Obecna sytuacja w świecie troszkę pokrzyżowała mi plany, ale kiedy wszystko wróci do normy, zamierzam kontynuować. Podczas mojego miesięcznego pobytu na Gran Canarii udało mi się nawet wziąć udał w takim spotkaniu w Las Palmas! Miało trochę inną (zdrowszą) formę, ponieważ zamiast siedzieć w kawiarni spacerowaliśmy po promenadzie wzdłuż brzegu oceanu rozmawiając w jedną stronę po hiszpańsku, a w drugą, wracając, po angielsku.  Poniżej podaję Ci kilka konkretnych spotkań w Warszawie i Krakowie (i jedno w Katowicach):
Warszawa
Kraków
 • Shut up & talk (tylko j. angielski) – również w Katowicach – speed-chatting po angielsku, czyli rozmowy jeden na jeden ze zmianą partnera po 7-8 minutach
 • Niedzielne Language Exchange Meeting w Artefakt Cafe
Cały świat

Słuchanie i czytanie

5. Eksploruj Internetta wskazówka może się wydawać absolutnie oczywista, jednak mam wrażenie, że często nie doceniamy tego, ile darmowych, wartościowych materiałów do nauki języków możemy znaleźć w sieci zupełnie za darmo. W przypadku bardziej popularnych języków jak angielski, niemiecki, hiszpański, francuski, włoski czy rosyjski możemy przebierać wśród kanałów na YouTube, stron www z ćwiczeniami, aplikacji z gotowymi zestawami słownictwa, podcastów, kont na Instagramie, fanpageów na Facebooku itd. Jeżeli uczysz się mniej popularnego języka, to może być ci nieco trudniej znaleźć stricte edukacyjne kanały wideo, czy strony z interaktywnymi ćwiczeniami, jednak możesz wtedy korzystać z oryginalnych materiałów w języku, którego się uczysz. Czytaj dzienniki internetowe, blogi, słuchaj radia on-line, poszukaj darmowych lub tanich e-booków. Poniżej podrzucam ci interesujące miejsca w sieci dotyczące języków, których sama obecnie się uczę:

Hiszpański
 • kanał na YouTube Easy Spanish  – krótkie filmiki zawierające wywiady z natywnymi użytkownikami języka opatrzone hiszpańskimi i angielskimi napisami. W ramach serii Easy Languages dostępne są również kanały dla języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego, greckiego, polskiego, rosyjskiego, włoskiego, tureckiego i katalońskiego, a zatem jest w czym wybierać;
 • Spanish Unicorn – tutaj znajdziesz sporo interaktywnych ćwiczeń, zarówno opartych na czytaniu i słuchaniu jak i gramatycznych;
 • Lingolia – gramatyka i słownictwo wraz z ćwiczeniami on-line;
 • Podcasty: Duolingo Spanish Podcast, Hoy hablamos, Español Automático, El Podcast de Cristina Mitre,
 • kanały na YouTube dotyczące minimalizmu: Minimalistamente, Paula Simple
Słowacki
Czeski

 

***

Te 5 wskazówek chciałabym uzupełnić jedną wskazówką bonusową, która brzmi: wykorzystuj okazje. Jeśli masz szansę porozmawiać z cudzoziemcem w języku, którego się uczysz, zrób to. Nawet, a raczej zwłaszcza, jeśli jest to język inny niż angielski. Chodzi mi przykładowo o sytuacje, kiedy jakiś członek twojej rodziny jest taką osobą i podczas rodzinnych spotkań masz szansę z nim porozmawiać. Nie udawaj wówczas, że nie umiesz, że wcale nie uczysz się tego języka. 😉 Tak samo, gdy podróżujesz i potrzebujesz coś załatwić. Pierwsze próby mogą być trudne, niekomfortowe czy nawet niezręczne, wywoływać duży strach i opór, jednak zapewniam cię, że z czasem będzie coraz lepiej.

Dopisałbyś/dopisałabyś coś do tej listy? Które z tych sposobów już stosujesz, a które dopiero zamierzasz przetestować? Jeśli wziąłeś/wzięłaś dla siebie z tego posta choćby jedną wskazówkę, stronę, link, coś wydało Ci się przydatne, napisz mi o tym w komentarzu – dzięki temu będę wiedzieć, że takie wpisy są potrzebne.

Dziękuję za przeczytanie i do następnego!

A.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Joanna
Joanna
1 rok temu

Świetny wpis, pełen konkretnych i naprawdę osiągalnych dla każdego wskazówek, ciesze się, że trafiłam na Twojego bloga (poprzez Twój kanał na YT, który, mam cichą nadzieję, będzie się rozrastał). Dziękuję i miłego dnia! 😀